Baylor University Poage Library


Thomas A. Pickett

Biographical Chronology


1906-ca.1929

Born August 14th in Travis, Falls County, Texas. Attended public schools of Palestine, Texas and the University of Texas at Austin. Studied law.

1929

Admitted to the Texas Bar. Practiced in Palestine, Texas

1931-1935

County Attorney, Anderson County

1938

August 30th, married Louise Watson, Athens, Texas

1935-1945

District Attorney, 3rd Judicial District of Texas

1944

Elected as a Democrat to the Seventy-ninth Congress

1945-1952

Member of U. S. Congress for the 7th Texas District. Served in 79th through 82nd Congresses

1952

Resigned June 30th.

1952-1961

Vice President of the National Coal Association, July 1, 1952 to March 31, 1961

1961-1967

Vice President of the Association of American Railroads, April 2, 1961 to November 30, 1967.

1967

Resident of Leesburg, Florida

1980

Died in Leesburg, Florida, June 7th. Cremated, ashes interred at St. James Episcopal Church

Source: Biographical Directory of the United States Congress 1774-1989, Bicentennial Edition, 1989, p.1646.


rightsideback