People

Carla Aguilar
Library Information Specialist III
Office
Eric Ames
Assistant Director for Marketing & Communications
Office
Brenda Anderson
Library Information Specialist IV
Office
Jeffry Archer
Dean of Libraries
Office
Paula Autrey
Library Information Specialist IV
Office
Josh Been
Assistant Librarian and Director of Data and Digital Scholarship
Office
Eileen Bentsen
Research Librarian
Office
Jenny Bolech
Library Information Specialist IV
Office
Stephen Bolech
Senior Academic Consultant, Audio-Visual Digitization Studio Manager
Office
Jennifer Borderud
Associate Librarian and Director of the Armstrong Browning Library
Office
Susan Bowlin
Library Information Specialist V
Office
David Burns
Associate Vice President, Library and Academic Technology Services
Office
DeAnna Burks
Library Information Specialist IV
Office
Cyndie Burgess
Librarian Emeritus
Office
Adrienne Cain
Assistant Director and Lecturer
Office
Kenneth Carriveau
Associate Librarian, STEM Librarian
Office
Christina Chan-Park
Associate Librarian and STEM Coordinator
Office
Andy Clark
Senior Coordinator, Learning Space Technology
Office
Joy Clawson
Library Information Specialist IV
Office
Rebecca DeRosa
Library Information Specialist V
Office
Rachel DeShong
Special Event Coordinator & Map Curator
Office
Thomas DeShong
Special Collections Processing Archivist
Office
Martha Dowdy
Library Information Specialist III
Office
Jamie Duerksen
Library Information Specialist IV
Office
Chet Edwards
W. R. Poage Distinguished Chair of Public Service
Office
Evangeline Eilers
Temporary Digitization Assistant
Office
Hannah Engstrom
Digitization and Metadata Assistant
Office
Martha Ervin
Host and Exit Checker
Office
Bruce Evans
Associate Librarian and Assistant Director of Library Collections Services, Cataloging and Metadata
Office
Lori Evers
Budget Coordinator
Office
Beth Farwell
Associate Librarian, Director of Crouch Fine Arts and Special Collections
Office
Ellen Filgo
Associate Librarian and Director of Liaison Program
Office
Amanda Fisher
Collection Services Archivist
Office
Paul Fisher
Assistant Director and Processing Archivist
Office
Geo Flores
Library Information Specialist IV
Office
Carl Flynn
Director of Marketing & Communications for Information Technology & University Libraries
Office
Laura French
Associate Librarian, Curator
Office
Chris Galeczka
Reference Librarian
Office
Russ Garrett
Library Information Specialist III
Office
Richard Gerik
Assistant Vice President for Academic Technology
Office
Smith Getterman
Director of Sustainability & Special Projects
Office
Mary Goolsby
Assistant Librarian, Director of the W. R. Poage Legislative Library and Bob Bullock Archivist
Office
Linda Gradel
Acquisitions Specialist for the Law Library
Office
Chris Griesemer
Academic Consultant, Classroom Technology
Office
Byron Griffin
Library Information Specialist IV
Office
Bill Hair
Associate Professor and Theology, Religion and Philosophy Librarian
Office
Michael Hannon
Academic Consultant, Classroom Technology
Office
Sylvia Hernandez
Assistant Librarian, Archivist
Office
Madeleine Herritage
Library Information Specialist IV - Part Time
Office
Connie Hill
Library Information Specialist IV-Part-time
Office
Kathy Hillman
Associate Professor, Director of the Keston Center for Religion, Politics, and Society and Director of Baptist Collections and Library Advancement
Office
Nils Holgersson
Manager, Classroom Technology Support
Office
Michelle Holland
Oral History Editor
Office
Charles Howard
Overnight Library Facilities Assistant
Office
Geoff Hunt
Audio and Visual Curator
Office
Amy James
Assistant Librarian, Director of Instruction and Information Literacy
Office
Frank Jasek
Library Information Specialist IV
Office
Janet Jasek
Library Information Specialist V
Office
Joan Kasik
Library Information Specialist IV
Office
Jason Kersten
Senior Academic Consultant, Learning Space Technology
Office
Rhonda Kieff
Library Information Specialist III
Office
Josh King
Associate Professor & Margarett Root Brown Chair in Robert Browning and Victorian Studies
Office
Christi Klempnauer
Administrative Coordinator
Office
Conner Krey
Director of Learning Spaces
Office
Lela Lam
Circulation/Reserve Specialist
Office
Alison Larson
Library Information Specialist IV
Office
Bradley Linda
Academic Consultant, Learning Space Technology
Office
Jeremy Lindsay
Project Manager, Learning Spaces
Office
Alice Linkous
Library Information Specialist III
Office
Janice Losak
Library Information Specialist III
Office
John Lowe
Assistant Director, Learning Systems
Office
Kristi McCormick
Library Information Specialist IV
Office
Kacie Collin
Library Information Specialist I
Office
Janice O'Bryant
Library Information Specialist IV
Office
Amie Oliver
Assistant Librarian and Interim Director of The Texas Collection
Office
Jordan Ortiz-Lovince
Library Information Specialist III
Office
Becky Sue Parton
Academic Consultant, Instructional Designer
Office
Tabitha Patterson
Cataloging and Government Documents Librarian
Rita Patteson
Associate Professor Emeritus for University Libraries
Office
Janet Pence
Library Information Specialist V
Office
Billie Peterson-Lugo
Associate Professor, Assistant Vice President for Digital Library Services and Systems, and Interim Associate Dean of Library Collections Services
Office
Jordan Popp
Library Information Specialist IV
Office
Edwina Powell
Administrative Coordinator
Office
Brandon Quarles
Director of the Law Library and Professor of Law
Office
Jamie Quinn
Director of Learning Resource Center, School of Nursing
Office
Terry Raper
Academic Consultant, Digital Media
Office
Dianne Reyes
Administrative Associate
Office
Allyson Riley
Academic Consultant, Digitization Coordinator
Office
John Robinson
Library Information Specialist V and Co-Director of Public Services
Office
Denyse Rodgers
Associate Professor and Director of Library Systems
Office
Mary Rodriguez
Host and Exit Checker
Office
Neil Rodriguez
Academic Consultant, Instructional Technologist
Office
Glenda Ross
Event Manager
Office
Amy Runyon
Assistant Librarian, Rare Books Catalog Librarian
Office
Karen Savage
Senior Programmer Analyst
Office
Mary Schrader
Library Information Specialist I - Part Time
Office
Carol Schuetz
Librarian, Business Librarian
Office
Larisa Seago
Library Information Specialist V
Office
Ralph Sherman
Assistant Vice President for Business Operations and Financial Services
Office
Libby Shockley
Library Information Specialist IV
Office
Steven Sielaff
Lecturer and Senior Editor & Collections Manager of the Institute for Oral History
Office
Brian Simmons
Coordinator of User & Access Services
Office
Stephen Sloan
Associate Professor of History and Director of the Institute for Oral History
Office
John Solis
Senior Academic Consultant, Instructional Designer
Office
Tylor Standley
Library Information Specialist IV
Office
Darryl Stuhr
Director, Digitization and Digital Preservation
Office
Erik Swanson
Exhibits Curator and Coordinator, University Libraries
Office
Cameron Talley
Library Information Specialist IV
Office
Phone
David Taylor
Project Manager, Instructional Technology
Office
Travis Taylor
Academic Consultant, Digitization Specialist
Office
Andrew Telep
Assistant Director, Experiential Learning Commons
Office
Brad Thomas
Library Information Specialist V and First Year Instruction Assistant
Office
Mike Thompson
Associate Librarian and Assistant Director of Library Collections Services, Collections Care
Office
Jonathan Tomes
Graduate Research Center Operations Manager
Office
Sha Towers
Associate Dean of Research and Engagement and Librarian
Office
Andrea Turner
Special Collections Manager
Office
Vedana Vaidhyanathan
Assistant Librarian, Health and Life Sciences Librarian
Office
Benna Vaughan
Assistant Librarian, Special Collections & Manuscripts Archivist
Office
Janice Veselka
Library Information Specialist IV
Office
Pam Voyles
Associate Librarian and Director of the Learning Resource Center, School of Education
Office
Ethel Walton
Library Information Specialist IV
Office
Don Ward
Libraries Facilities Coordinator
Office
Peggy Ward
Coordinator of Independence Visitor Center
Office
Janell Wellbaum
Assistant to the Dean of Libraries
Office
Alana Williamson
Digitization Assistant
Office
Phone
Bethany Wilson
Library Information Specialist III
Office
Ben Wong
Academic Consultant, Classroom Technology
Office
Sinai Wood
Associate Professor and Documents Librarian
Office
Allison Yanos
Assistant Librarian, Database Management & Systems Librarian
Office
Karina Young
Library Information Specialist V and Co-Director of Public Services
Office
Chris Zakrzewski
Director of Learning Design
Office

University Libraries

One Bear Place #97148
Waco, TX 76798-7148

(254) 710-2112