Program Accreditation

In addition to institutional accreditation, the academic areas below have program-specific accreditation to verify the quality of their programs, ensure continuous improvement, and respond to current developments in their respective fields. For additional information about these programs, contact the individuals listed below. 

Program

Acronym

Program Accreditor Name

Contact

Athletic Training

CAATE

Commission on Accreditation of Athletic Training Education

Heather Hudson

Business

AACSB

Association to Advance Collegiate Schools of Business

Van Gray, Brad Lail

Communication Sciences & Disorders

CAA-ASHA

Council on Academic Accreditation in Audiology and Speech-Language Pathology*

Diane Loeb

Engineering & Computer Science

ABET

Accreditation Board for Engineering and Technology

Ben Kelley,
Bill Booth

Environmental Health Science

EHAC

National Environmental Health Science & Protection Accreditation Council

Bryan Brooks

Healthcare Management

CAHME

Commission on Accreditation of Healthcare Management Education

Forest Kim, Dan Wood

Interior Design

CIDA

Council for Interior Design Accreditation

Michelle Brown

Journalism

ACEJMC

Accrediting Council on Education in Journalism and Mass Communications

Sara Stone

Law

ABA

Council of the Section of Legal Education and Admissions to the Bar*

Leah Jackson Teague

Midwifery

ACME

Accreditation Commission for Midwifery Education*

Kristi Feutz

Music

NASM

National Association of Schools of Music*

Gary Mortenson

Nurse Anesthesia

COA-CRNA

Council on Accreditation of Nurse Anesthesia Educational Programs*

Jana Johns

Nursing

CCNE

Commission on Collegiate Nursing Education*

Linda Plank

Nutrition & Dietetics

ACEND

Accreditation Council for Education in Nutrition and Dietetics*

Leigh Greathouse

Occupational Therapy (candidate status)

ACOTE

American Council for Occupational Therapy Education*

Marian Gillard, Enrique Smith-Forbes

Physical Therapy

CAPTE

Commission on Accreditation in Physical Therapy Education

Kendra Gagnon, Carrie Hoppes

Physical Therapy Fellowship-Orthopaedic Manual

ACOMPTE

Accreditation Council on Orthopaedic Manual Physical Therapy Education

Bryan Pickens

Physical Therapy Fellowship-Sports Medicine

ABPTRFE

American Board of Physical Therapy Residency and Fellowship Education

Michael Crowell

Psychology

APA-CoA

American Psychological Association- Commission on Accreditation*

Sara Dolan, Alisha Wray, Nicholas Benson

Public Health

CEPH

Council on Education for Public Health*

Eva Doyle

Social Work

CSWE

Council on Social Work Education

Melody York Zuniga

Theatre Arts

NAST

National Association of Schools of Theatre*

DeAnna Toten-Beard

Theology

ATS

Association of Theological Schools*

John Burk, Angela Reed

NOTE: (*) indicates U.S. Department of Education recognized program accreditor. 

Pat Neff Hall
Suite #310
1320 South 7th
Waco, TX 76706
One Bear Place #97014
Waco, TX 76798-7014