2021 HOTRHF Award Winners

Junior Paper

Honorable Mention
10006: Communication in World War I: Leaving an Impact 100 Years Later-Yessenia Antonio
     Atlas Academy

3rd Place
10001: Daisy Bates- Dear Diary-Paiton Jones
     Atlas Academy

2nd Place
10004: Communication in Code: The Key to Victory-Abigail Olmstead
     Olmstead Homeschool

1st Place
10003: Gloria Anzaldua: Author, Activist, Fronteriza-Daisy Barco
     Atlas Academy

Junior Individual Documentary

Honorable Mention
11002: How Anne Sullivan Used Communication to Help Helen Keller-Peyton Richards
     Robinson Junior High School

3rd Place
11003: The History of Drums in Warfare-Matthew Everett
     Atlas Academy

2nd Place
11001: A Man of Compassion: How the 14th Dalai Lama Harnessed the Power of Communication to Advocate for Tibet-Lydia Allen
     Atlas Academy

1st Place
11004: W.E.B. Du Bois: Communicating Change in History-Lily Howell
     Atlas Academy

Junior Individual Exhibit

Honorable Mention
15003: Navajo Code Talkers-Brycen Davis
     Robinson Junior High School

3rd Place
15006: The Telephone-Josiah Tate
     Atlas Academy

2nd Place
15009: D-Day Communication = Success-Caden Soto
     Eagle Christian Academy

1st Place
15010: How the Feminine Mystique Sparked-Isabelle Ryals
     South Belton Middle School

Junior Group Exhibit

Honorable Mention
16004: Letters of the Great Depression to Eleanor Roosevelt-Christian Tarbush, Nolla Cervera, Shae Young, and Adelyn Murphy
     Robinson Junior High School

3rd Place
16002: Communication Through Cornrows-Tie'Teana Johnson and Jocelyn Austin
     G.W. Carver Middle School

2nd Place
16007: Folklore: The Original Horror-Tyrone McNary and Elicia Ochoa
     Atlas Academy

1st Place
16003: Communicating with Graffiti-Crosby Davis and Addison Roark
     Atlas Academy

Junior Individual Website

Honorable Mention
17001: Apollo 13: Their Journey Back Home-Valerie Velasquez
     Travis Science Academy

3rd Place
17004: The War Against Truth: Propaganda in the Cold War-Aliveyah Thomas
     Cesar Chavez Middle School

2nd Place
17006: Waco's Greatest Photographer: Fred Gildersleeve-David Bode
     Atlas Academy

1st Place
17002: Homing Pigeons as a Form of Communication in WW1 and WW2-August Zimmerman
     Atlas Academy

Junior Group Website

Honorable Mention
18004: The Enigma-Katherine Brown and Emily Jeong
     Travis Science Academy

3rd Place
18006: The Code to Victory-Soteria Shin and Rachel Kim
     Lake Belton Middle School

2nd Place
18009: Search Destroy : The Bismarck's Story-Jonathon Crow and Dave Apte
     North Belton Middle School

1st Place
18008: Chief Shaynowishkung and the Ojibwe tribe:Trade to Tragedy-Asa Sutton and James Ticarat
     Atlas Academy

Senior Paper

Honorable Mention
20002: “Donadagohvi, Oginalii”: The Extinction and Downfall of Native American Languages-Kole Petersen
     Belton New Tech @ Waskow

3rd Place
20001: The Demise of Federalism: How the Seventeenth Amendment Abolished the State Voice in Congress and Subverted the Constitutional Order-Caleb Brown
     Brown Homeschool

2nd Place
20005: Respectfully Yours, Khrushchev: How a Hotline Kept the War Cold-Samuel Gilmer
     Gilmer Home School

1st Place
20004: "Rosie the Housewife": Propaganda for Women to Leave the Workforce after World War II-Fiona Fulton
     Lorena High School

Senior Individual Documentary

3rd Place
21002: How Cinema Communicates America's Changing Perception of Vietnam-Matthew Steinke
     Lorena High School

2nd Place
21003: Faith: Her Key to Understanding-Isabella Riggs
     Waco High School

1st Place
21001: Hidden on the "B" Side: Black Gospel Music of the Civil Rights Movement-Lily Coffman
     Waco High School

Senior Group Documentary

1st Place
22002: American Propaganda: Communication Fuels War-Jackson Rahm, Ryan Carpio-Brown, and Samuel Foreman
     Belton High School

Senior Individual Exhibit

3rd Place
25002: Navajo Code Talkers-Madalyn Mckanna
     Belton New Tech @ Waskow

2nd Place
25001: Communication in the Trenches - Advancements in Communication Technology During The Great War-Jackson Marschall
     Belton New Tech @ Waskow

1st Place
25004: Inns and Outs: Stonewall and Communication-Corinne Finley
     Belton New Tech @ Waskow

Senior Group Exhibit

2nd Place
26001: Deciphering Hieroglyphics-Marshall Blazier and Cooper Flory
     Belton New Tech @ Waskow

1st Place
26002: Gutenberg's Press-Alyssa Waters and La'Mayia Riggins
     Belton New Tech @ Waskow

Senior Individual Performance

1st Place
23001: Not Just ABCs and 123s: How Sesame Street Communicates Timeless Lessons Through Television-Axel Hernandez
     Belton New Tech @ Waskow

Senior Group Performances

3rd Place
24003: The Newsboy Strike 1899-Abigail Mahn, Annie Hammer, Joshua Levant, and Alexandra Finn
     Belton New Tech @ Waskow

2nd Place
24001: Operation Underworld-Samuel Fothergill, Drew Leinart, Duncan Lancaster, and Colter Boethel
     Belton New Tech @ Waskow

1st Place
24002: A Nation to Gain: Suffragettes Communicating through Tactics-Mackenzie Block, Anna Lail, Lexie Caro, and Isabella Phillips
     Lorena High School

Senior Individual Website

2nd Place
27001: What Words Can’t Communicate: Floriography in the Victorian Era-Kylah Bergan
     Belton New Tech @ Waskow

1st Place
27002: Unbreakable: The Navajo Code Talkers-Alicia Miranda
     Belton New Tech @ Waskow

Senior Group Website

3rd Place
28003: The Use of Carrier Pigeons in WWI-Allison Vekasy, Jocileen Carrell, Mylie Hammonds, Alissa Stauffer, and Madisen Hinkson
     Belton New Tech @ Waskow

2nd Place
28002: Communication Through Sight: How American Sign Language Brought Accessibility to the Deaf Community-Jackson Belobrajdic and Kara Shin
     Belton High School

1st Place
28001: Choctaw Code Talkers-Celeste Jones and Caitlyn Stearns
     Belton New Tech @ Waskow