Fine Arts Events at Baylor

Events: Oct 2016

DATE/TIME    EVENT
10/01 (12 pm) Download to Calendar Graduate Recital: Molly Hines (violin)
10/01 (10 am - 1 pm) Download to Calendar Master Class with Kristin Roach (vocal coach)
10/01 (1 - 4 pm) Download to Calendar Master Class with Euridice Alvarez (oboe)
10/02 (3 pm) Download to Calendar String Chamber Music Recital
10/03 (4 - 5:30 pm) Download to Calendar Master Class with Krassimira Jordan (piano)
10/03 (7:30 pm) Download to Calendar Distinguished Artist Series: Andrew Balio (trumpet) with the Baylor Symphony Orchestra
10/04 (7:30 pm) Download to Calendar Concert Jazz Ensemble
10/06 (4 - 5 pm) Download to Calendar All-Student Convocation, with Andrew Balio (trumpet)
10/06 (7:30 pm) Download to Calendar Baylor Opera Theater presents Opera Scenes
10/06 (6:30 - 8:30 pm) Download to Calendar Master Class with Guy Yehuda (clarinet)
10/07 (7:30 pm) Download to Calendar Baylor Opera Theater presents Opera Scenes
10/08 (2 pm) Download to Calendar Graduate Recital: Jared Best (percussion)
9/28 - 10/09 Download to Calendar Baylor Theatre presents Fiddler on the Roof
10/10 (7:30 pm) Download to Calendar Benny Golson Quartet
10/11 (7:30 pm) Download to Calendar A Cappella Choir
10/12 (7:30 pm) Download to Calendar Baylor Percussion Group
10/13 (7:30 pm) Download to Calendar Jazz Ensemble
10/14 (3 - 5 pm) Download to Calendar School of Music Homecoming Reception
10/17 (4 - 6 pm) Download to Calendar Lyceum Series: Master Class with Simon Fischer (violin)
10/17 (7:30 pm) Download to Calendar Campus Orchestra and Symphonic Band
10/18 (7:30 pm) Download to Calendar Women's Choir and Men's Choir
10/18 (7:30 - 9:30 pm) Download to Calendar Lyceum Series: Master Class with Simon Fischer (violin)
10/19 (7:30 pm) Download to Calendar Michael Jacobson (saxophone) and Ricardo Chaves (saxophone)
10/20 (3:30 - 5:30 pm) Download to Calendar Master Class with Albie Micklich (bassoon)
10/24 (7:30 pm) Download to Calendar Dan Haerle Quartet
10/25 (7:30 pm) Download to Calendar Concert Choir and Bella Voce
10/26 (7:30 pm) Download to Calendar Øystein Baadsvik (tuba)
10/27 (7:30 pm) Download to Calendar Lyceum Series: Wind Ensemble, with Michael Colgrass (composer)
10/28 (6:30 pm) Download to Calendar Graduate Recital: Jillian Gardner (organ)
10/28 (7:30 pm) Download to Calendar Charlotte Daniel (flute)
10/29 (2 pm) Download to Calendar Sr. BME Recital : Jenna Hernandez (contralto)
10/30 (2 pm) Download to Calendar Sr. BM Recital: Tyler Neufer (horn)
10/30 (3:30 pm) Download to Calendar Jr. BM Recital: Stephen Buley (horn)
10/30 (4 pm) Download to Calendar Graduate Recital: Clara Boyett (piano)
10/31 (3 - 5 pm) Download to Calendar Lyceum Series: Master Class with Raffi Besalyan (piano)
10/31 (6:15 - 7:15 pm) Download to Calendar Lyceum Series: Music Education Convocation with Tim Lautzenheiser (music education consultant)
10/31 (7:30 pm) Download to Calendar Halloween Organ Concert